Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Kdo má svátek

X

14.8.2022

Alan


Toto jméno je keltského původu a prvotní význam byl asi "svornost". Patronem dnešního dne je biskup Alan ze Solminihaku, který žil na přelomu 16. a 17. století.

(zítra má svátek: Hana)Články

Všechny články
X

Romantické pohyby


Jak také mohou vypadat romantické pohyby

Poslední aktualizace 09.03.2022

Bublava 2020

Jen jsme se vrátili z Kašperských hor, začínáme se chystat na další romantické pohyby tentokrát do Krušných hor do Bublavy. Pěkný apartmán na kraji Bublavy, 500 m od hranice s Německem nám doporučila naše dcera Vendy. Byla zde na jaře a byla velmi spokojená. Jen jsme přijeli a ubytovali se, okamžitě jsme byli spokojeni i my. Apartmán krásný, paní domácí velmi milá. Myslím, že si tyto RP užijeme.

Kašperské Hory 2020

Není už moc míst kde jsme u nás nejezdili na kole. Jedno takové místo je na Šumavě oblast kolem města Kašperské hory. Vybrali jsme místo blízko Sušice v kempu pojmenovaném podle přírodního horského pramene Wodolenka. Na tomto místě byly známé lázně. Mimo dřevěných chatek je tu lázeňská vila chůvy císaře Františka Josefa, ve kterém je apartmán. Termín od 30.7. do 2.8. sliboval už stálejší počasí. Terén se tu zdá poněkud náročnější, každý návrat bude do krutého kopce, a proto tady bude méně lidí.

Novohradské hory, release 2020

Na Velikonoce jsme měli jet do Novohradských hor, jenže přišel nouzový stav kvůli takovému mrňavému virovému hajzlíkovi a tak jsem pobyt přesunul na termín 5.-8.6.2020. Ubytování máme v Humenici v roztomilé chatičce (k vidění třeba ZDE ) na velikém pozemku. Pan domácí nás mile přivítal, rychle vše vysvětlil, popřál příjemný pobyt. V lednici jsme našli "welcome drink" - dvě piva a láhev bílého vína. To se nám snad ještě nestalo. Rychle jsme se ubytovali, ostrojili kola a vyrazili na první výlet.

Jeseníky 2019

Zuzanka se před mými narozeninami podívala na mapičku s cyklistickými trasami, které jsme projeli a zjistila, že v Moravskoslezském kraji nemáme žádný záznam. Tak jsem dostal k narozeninám romantické pohyby v Jeseníkách. Společnými silami jsme vybrali místo - Malá Morávka. Nemalou roli hrál i volný apartmán U Vlastíka v podobě malého srubu s terasou, ze které je výhled do údolí k vleku Kopřivná. V dostřelné vzdálenosti je mimo jiné Praděd, kam se dá vyjet na kole. Jestli se to podaří, bude to náš nový výškový rekord - 1491 m.n.m.

Velikonoce 2019 v Máchově kraji

Tak jsme si řekli, že na Velikonoce vyjedeme někam zajezdit si na kole. Vybral jsem Máchův kraj, okolí Bezdězu. V Bělé pod Bezdězem byl volný Penzion Diana, sice jen od pátku do neděle, ale to nevadí, užijeme si tři výlety a na Velikonoční pondělí už budeme doma. Alespoň ani letos nevynechám pomlázku. Na Velký pátek vyrážíme...

Železné Hory 2018

Loni na romantických pohybech jsme byli v CHKO Žďárské Vrchy a letos pojedeme kousek vedle - CHKO Železné Hory. Území protkané lesy, poli, malebnými vesničkami a řekou Chrudimkou. Vybral jsem penzion Stanský mlýn, na hezkém místě, s příjemnými apartmány, který má svoji historii písemně doloženou od 17. století (1667 Judita mlynářka, 1704 mlýn patří chroustovickému panství).

Reminiscence na mládí aneb Žďárské Vrchy 2017

Letošní naše druhé romantické pohyby se budou konat v lokatitě: Morava, Žďárské Vrchy, Rokytno. Tentokrát jsem našel penzion U ztraceného mládí ve vesničce Rokytno, blízko rybníku Medlov. Zde byla první reminiscence na mládí. Po maturitě jsem v kempu u Medlova strávil se svojí bývalou třídou krásný měsíc nezřízené postmaturitní zábavy. Jenže tu byla i druhá reminiscence. Ve vesnici Samotín vařil pan Tlustoš likér Samotínský vánek. Na jednom výletě se střední školou sem zavítala i Zuzanka a pamatuje si, jak se její spolužáci pod zoufalým dohledem svého třídního učitele tímto likérem ožrali. Spojení U ztraceného mládí, Medlov, Samotínský vánek rozhodlo: jedeme!

Šluknovsko 2017

Letos jsme naše už tradiční "Romantické pohyby" zahájili ve Šluknovském výběžku, v malinké vesničce Brtníky. Ubytování jsme byli v roztomilém penzionku s krásnou zahradou. Termín 15.6.-18.6., na přelomu jara a léta. Před rokem jsme byli s Veselou společností v kempu Česká brána "pod" Českým Švýcarskem (viz. reportáž a moc se nám tam líbilo, řekli jsme si, že "nad" Českým Švýcarskem to bude také príma. A bylo...

V hlubokých lesích Českého lesa 2016

X Na letošní druhé romantické pohyby jedeme na západ, do hlubokých lesů Českého lesa. Krajina se svým rázem velmi podobá Šumavě, tvarem povrchu, hlubokými temnými hvozdy, řídkým osídlením jako důsledek vysídlení německého obyvatelstva. To zní velmi dobře. Navíc pěkný penzionek Obora na kraji stejnojmené vesnice se zdá být dokonalý pro daný účel. Termín v polovině srpna slibuje stálejší počasí letošního deštivého a celkem chladného léta.

Moravský Kras 2016

X Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, Jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a Jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií. K narozeninám jsem dostal čtyřdenní pobyt v městečku Sloup v historickém hotelu Broušek. V Moravském krasu jsem nikdy nebyl - tak hurá, kola na auto a jedem...

Šumava 2015

X Letošní (už) třetí romantické pohyby budou na Šumavě. V malinké vesničce Zátoň v kopci nad Lenorou je penzion Pod pralesem a zde bude na šest dní a pět nocí náš přechodný domov. Jak to tak vypadá, letos projedeme troje hory - Orlické, Jizerské a teď Šumavu. Nakoukli jsme i do Krkonoš - výlet do Pasek nad Jizerou. Protože jsme letos nestihli moře, podíváme se alespoň po horách, kde je také moc krásně. V Zátoni nastupujeme v neděli 13. září a protože v sobotu se pořádá "Rodinná sešlost" v penzionu Dočkalův mlýn na Vysočině, všechno jsme pěkně spojili a užili si rojeníčka na druhou.

Krušné hory 2015

X Krušné hory, dříve též Rudohoří (německy Erzgebirge, ve středověku Fergunna či Mirihwidu), jsou geomorfologický celek a pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Podle pověstí střeží Krušné hory bájný duch Rudovřes. Tolik Wikipedie. V mé hlavě Krušné hory zamrzly ve špinavý průmyslový sever. Pak jsem viděl pár novodobých fotografií. Přečetl si několik cestopisných reportáží. Ledy v hlavě tály až roztály a nakonec jsem mé drahé manželce daroval další "romantické pohyby" právě v Krušných horách. Přesně v Háji pod Klínovcem od 16. do 19. července v horském hotýlku Arnika. Uvidíme, jedeme do Háje.

Poprvé v roce 2015

X Tak jsme letos poprvé vyrazili na kolistický výlet. 8. březen se nám zdál dřívější termín než loni a při výjezdu jsme si říkali, že jsme lepší. No jo, ldyž jsme dorazili, napadlo mne zkontrolovat, jak to loni bylo a zjistil jsem, že jsme vyjeli pouze o den později...

Fotky

 • Na kole kolem Kanady, release 3

  ... a jeho garantka

 • Singltrek a pánská jízda ve Vlastiboři 2016

  Bacha, ať se to nepřipálí!

 • Z Velkého Dřevíče do Babičina údolí a zpět

  Ovce na loukách nad Horním Kostelcem

 • Vinobraní v Mikulově

  To byl kopec!

 • Šumava 2015

  ... a na Zlatý voči...

 • Z Malé Morávky na Praděd, Švýcárnu, Červenohorské sedlo a přes Vidly zpět

  Na cestě mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem

 • Letní olympijské (a tak vůbec) hry - Afrika 2006

  foto798

 • 3× a dost aneb do třetice všeho dobrého...

  Jirka, Renata a Michal... "...z rozmlácenýho kostela..."

 • Krušné hory 2015

  Když jsme vyšlapali šílený kopec z Kryštofových Hamrů, narazili jsme na toto odpočívadlo, kde byl gáblík

 • Jizerské hory 2015

  Jedeme z Horního Polubného

 • Ze Stanu k přehradě Seč a přes Horní Bradlo a Trhovou Kamenici zpět

  Na hrázi Sečské přehrady

 • Indy (Ichi) Jarbo

  foto7974

 • Vinobraní v Němčičkách 2016

  ...a kopce!

 • U Psohlavců v Kdyni 2012

  Česká Kanada 2008

 • Brixen rel. 2016

  Večerní posezení...

 • U Komanů a v Sedlčanech rel. 2016

  Kdo na něj plivne?

 • Novohradské hory, rel. 2013

  Zde je vchod do apartmánu

 • Orlické hory křížem krážem 2015

  Myší díra v Pastvinách... někteří jeli...

 • Z Vestce do Prčic a přes Moninec zpět

  Krásné výhledy někde u Palouků

 • Ze Sloupu v Moravském krasu k vyhlídce na Macochu a zpět

  Škola v Rudicích

 • Z kempu Dřenice do Skalné, Františkových Lázní přes NS SOOS a zpět

  NS SOOS

 • Z Bublavy k Jestřábímu vrchu a přes Aschberg zpět

  Rozcestník na cyklostezce KAMM

 • Malešov 2019

  To je nejlepší televize

 • Šumava 2015

  Zajímavé počtení

 • Z Mikulova k Novomlýnským nádržíma přes Brod nad Dyjí zpět

  V Brodě nad Dyjí

 • Šumava 2015

  Stoupání na Dobrou Vodu

 • Kašperské Hory 2020

  Zuzanka na kopci...

 • Brixen rel. 2016

  Balkón Knobíků

 • Z Bublavy do Rotavy a kolem Oloví přes Kraslice zpět

  Rotavské varhany

 • Cheb, kola a padesát v roce 2014

  Publikum tentokrát nacvičilo pěkné choreo...

 • Z Tismic do Kostelce nad Černými lesy a zpět

  foto11107

 • Orlické hory křížem krážem 2015

  Zuzka jede...

 • Kolem Slepičích hor

  Z Horní Plané do Maňavy

 • Na Rožmberk

  Mezi Hodslavským vrchem a Malšínem

 • Z Dolní Světlé do Lvové, Jablonného v Podještědí, Lindavy a přes Mařenice zpět

  Na žluté turistické z Velkého Valtínova

 • Z Brtníků přes Krásnou Lípu do Doubic a zpět

  Geologická mapa v Zahrádkách

 • Indy (Ichi) Jarbo

  foto8025

 • Ze Stvořidel do Humpolce a přes Kejžlice zpět

  Hřbitovní kostel sv. Vojtěcha na místě zvaném „Na Poušti“ v osadě Malé Bojiště

 • Malešov 2019

  Překonat potůček lze tak...

... a jeho garantka
š×v (original): 450×600
velikost: 187 kB
Fotoaparát: Canon - Canon PowerShot A720 IS
Expozice: 0/10
Clona: f/3.5
ISO: 80
Datum pořízení: 05.07.2009 10:33:10
 
Bacha, ať se to nepřipálí!
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/4.0
ISO: 720
Datum pořízení: 27.05.2016 19:51:08
 
Ovce na loukách nad Horním Kostelcem
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/800
Clona: f/14.0
Datum pořízení: 02.07.2018 11:04:27
 
To byl kopec!
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/160
Clona: f/5.6
ISO: 200
Datum pořízení: 28.09.2015 11:20:12
 
... a na Zlatý voči...
š×v (original): 801 × 536
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 320
Datum pořízení: 12.09.2015 12:32:24
 
Na cestě mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem
š×v (original): 1331 × 670
Datum pořízení: 14.06.2019 12:51:45
 
foto798
š×v (original): 640×480
velikost: 61 kB
Fotoaparát: KONICA MINOLTA - DiMAGE X60
Expozice: 1/500
Clona: f/6.6
ISO: 50
Datum pořízení: 17.02.2006 13:42:19
 
Jirka, Renata a Michal... "...z rozmlácenýho kostela..."
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/3.5
ISO: 200
Datum pořízení: 03.06.2016 23:01:53
 
Když jsme vyšlapali šílený kopec z Kryštofových Hamrů, narazili jsme na toto odpočívadlo, kde byl gáblík
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 18.07.2015 13:09:27
 
Jedeme z Horního Polubného
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 360
Datum pořízení: 01.08.2015 16:18:05
 
Na hrázi Sečské přehrady
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 13.08.2018 14:24:49
 
foto7974
š×v (original): 640 × 480
Fotoaparát: KONICA MINOLTA - DiMAGE X60
Expozice: 1/45
Clona: f/3.3
ISO: 160
Datum pořízení: 04.07.2007 17:43:49
 
...a kopce!
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/5.6
ISO: 100
Datum pořízení: 25.09.2016 14:19:19
 
Česká Kanada 2008
š×v (original): 1024 × 724
 
Večerní posezení...
š×v (original): 1191 × 670
Fotoaparát: NIKON - COOLPIX S9500
Expozice: 1/30
Clona: f/3.4
ISO: 280
Datum pořízení: 25.01.2016 22:13:46
 
Kdo na něj plivne?
š×v (original): 1005 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/250
Clona: f/5.6
ISO: 200
Datum pořízení: 01.10.2016 11:30:37
 
Zde je vchod do apartmánu
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/250
Clona: f/8.0
ISO: 100
Datum pořízení: 19.07.2013 15:05:22
 
Myší díra v Pastvinách... někteří jeli...
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/4.2
ISO: 560
Datum pořízení: 30.06.2015 14:48:55
 
Krásné výhledy někde u Palouků
š×v (original): 1191 × 670
Fotoaparát: NIKON - COOLPIX S9500
Expozice: 1/640
Clona: f/4.5
ISO: 125
Datum pořízení: 19.04.2014 14:01:31
 
Škola v Rudicích
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 25.06.2016 14:04:31
 
NS SOOS
š×v (original): 1191 × 670
Fotoaparát: NIKON - COOLPIX S9500
Expozice: 1/1250
Clona: f/3.4
ISO: 125
Datum pořízení: 03.07.2014 12:22:48
 
Rozcestník na cyklostezce KAMM
š×v (original): 2098 × 670
Datum pořízení: 15.08.2020 18:07:02
 
To je nejlepší televize
š×v (original): 1005 × 670
Fotoaparát: SONY - DSC-WX220
Expozice: 0/3
Clona: f/3.3
ISO: 100
Datum pořízení: 02.07.2019 19:47:13
 
Zajímavé počtení
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/100
Clona: f/5.0
ISO: 200
Datum pořízení: 18.09.2015 13:20:50
 
V Brodě nad Dyjí
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/160
Clona: f/6.3
ISO: 100
Datum pořízení: 28.09.2015 13:03:48
 
Stoupání na Dobrou Vodu
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.3
ISO: 360
Datum pořízení: 15.09.2015 12:21:59
 
Zuzanka na kopci...
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 02.08.2020 13:26:55
 
Balkón Knobíků
š×v (original): 1191 × 670
Fotoaparát: NIKON - COOLPIX S9500
Expozice: 1/100
Clona: f/3.4
ISO: 125
Datum pořízení: 26.01.2016 16:47:21
 
Rotavské varhany
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 16.08.2020 11:30:28
 
Publikum tentokrát nacvičilo pěkné choreo...
š×v (original): 1005 × 670
Fotoaparát: SONY - DSC-HX100V
Expozice: 0/25
Clona: f/2.8
ISO: 320
Datum pořízení: 03.07.2014 20:29:17
 
foto11107
š×v (original): 449 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/10.0
ISO: 100
Datum pořízení: 11.10.2020 12:17:13
 
Zuzka jede...
š×v (original): 447 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 280
Datum pořízení: 29.06.2015 09:24:16
 
Z Horní Plané do Maňavy
š×v (original): 640×480
velikost: 79 kB
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/200
Clona: f/5.0
ISO: 50
Datum pořízení: 14.08.2005 12:18:42
 
Mezi Hodslavským vrchem a Malšínem
š×v (original): 640×480
velikost: 130 kB
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/400
Clona: f/4.0
ISO: 50
Datum pořízení: 18.08.2004 13:20:50
 
Na žluté turistické z Velkého Valtínova
š×v (original): 3000 × 653
Datum pořízení: 31.07.2021 14:14:57
 
Geologická mapa v Zahrádkách
š×v (original): 1763 × 667
Datum pořízení: 15.06.2017 15:06:18
 
foto8025
š×v (original): 640 × 480
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/125
Clona: f/2.8
ISO: 200
Datum pořízení: 25.04.2008 02:16:54
 
Hřbitovní kostel sv. Vojtěcha na místě zvaném „Na Poušti“ v osadě Malé Bojiště
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/500
Clona: f/5.6
ISO: 180
Datum pořízení: 10.07.2020 11:13:09
 
Překonat potůček lze tak...
š×v (original): 448 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/250
Clona: f/5.6
ISO: 200
Datum pořízení: 04.07.2019 12:35:25