Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.

Kdo má svátek

X

10.12.2022

Julie


Jméno má latinský původ a jeho základem je rodové jméno slavného římského rodu Iuliů, kam patřil i Caesar. Původní význam tohoto jména je dnes již nejasný. Někdo je vykládá jako "vlasatý, zářící či mladý", jiný jako "božský". Dnes připomínaná Julie byla mučednicí, která zemřela se svou přítelkyní Eulalií v roce 304 v Méridě.

(zítra má svátek: Dana)Články

Všechny články
X

Romantické pohyby


Jak také mohou vypadat romantické pohyby

Poslední aktualizace 08.03.2022

Bublava 2020

Jen jsme se vrátili z Kašperských hor, začínáme se chystat na další romantické pohyby tentokrát do Krušných hor do Bublavy. Pěkný apartmán na kraji Bublavy, 500 m od hranice s Německem nám doporučila naše dcera Vendy. Byla zde na jaře a byla velmi spokojená. Jen jsme přijeli a ubytovali se, okamžitě jsme byli spokojeni i my. Apartmán krásný, paní domácí velmi milá. Myslím, že si tyto RP užijeme.

Kašperské Hory 2020

Není už moc míst kde jsme u nás nejezdili na kole. Jedno takové místo je na Šumavě oblast kolem města Kašperské hory. Vybrali jsme místo blízko Sušice v kempu pojmenovaném podle přírodního horského pramene Wodolenka. Na tomto místě byly známé lázně. Mimo dřevěných chatek je tu lázeňská vila chůvy císaře Františka Josefa, ve kterém je apartmán. Termín od 30.7. do 2.8. sliboval už stálejší počasí. Terén se tu zdá poněkud náročnější, každý návrat bude do krutého kopce, a proto tady bude méně lidí.

Novohradské hory, release 2020

Na Velikonoce jsme měli jet do Novohradských hor, jenže přišel nouzový stav kvůli takovému mrňavému virovému hajzlíkovi a tak jsem pobyt přesunul na termín 5.-8.6.2020. Ubytování máme v Humenici v roztomilé chatičce (k vidění třeba ZDE ) na velikém pozemku. Pan domácí nás mile přivítal, rychle vše vysvětlil, popřál příjemný pobyt. V lednici jsme našli "welcome drink" - dvě piva a láhev bílého vína. To se nám snad ještě nestalo. Rychle jsme se ubytovali, ostrojili kola a vyrazili na první výlet.

Jeseníky 2019

Zuzanka se před mými narozeninami podívala na mapičku s cyklistickými trasami, které jsme projeli a zjistila, že v Moravskoslezském kraji nemáme žádný záznam. Tak jsem dostal k narozeninám romantické pohyby v Jeseníkách. Společnými silami jsme vybrali místo - Malá Morávka. Nemalou roli hrál i volný apartmán U Vlastíka v podobě malého srubu s terasou, ze které je výhled do údolí k vleku Kopřivná. V dostřelné vzdálenosti je mimo jiné Praděd, kam se dá vyjet na kole. Jestli se to podaří, bude to náš nový výškový rekord - 1491 m.n.m.

Velikonoce 2019 v Máchově kraji

Tak jsme si řekli, že na Velikonoce vyjedeme někam zajezdit si na kole. Vybral jsem Máchův kraj, okolí Bezdězu. V Bělé pod Bezdězem byl volný Penzion Diana, sice jen od pátku do neděle, ale to nevadí, užijeme si tři výlety a na Velikonoční pondělí už budeme doma. Alespoň ani letos nevynechám pomlázku. Na Velký pátek vyrážíme...

Železné Hory 2018

Loni na romantických pohybech jsme byli v CHKO Žďárské Vrchy a letos pojedeme kousek vedle - CHKO Železné Hory. Území protkané lesy, poli, malebnými vesničkami a řekou Chrudimkou. Vybral jsem penzion Stanský mlýn, na hezkém místě, s příjemnými apartmány, který má svoji historii písemně doloženou od 17. století (1667 Judita mlynářka, 1704 mlýn patří chroustovickému panství).

Reminiscence na mládí aneb Žďárské Vrchy 2017

Letošní naše druhé romantické pohyby se budou konat v lokatitě: Morava, Žďárské Vrchy, Rokytno. Tentokrát jsem našel penzion U ztraceného mládí ve vesničce Rokytno, blízko rybníku Medlov. Zde byla první reminiscence na mládí. Po maturitě jsem v kempu u Medlova strávil se svojí bývalou třídou krásný měsíc nezřízené postmaturitní zábavy. Jenže tu byla i druhá reminiscence. Ve vesnici Samotín vařil pan Tlustoš likér Samotínský vánek. Na jednom výletě se střední školou sem zavítala i Zuzanka a pamatuje si, jak se její spolužáci pod zoufalým dohledem svého třídního učitele tímto likérem ožrali. Spojení U ztraceného mládí, Medlov, Samotínský vánek rozhodlo: jedeme!

Šluknovsko 2017

Letos jsme naše už tradiční "Romantické pohyby" zahájili ve Šluknovském výběžku, v malinké vesničce Brtníky. Ubytování jsme byli v roztomilém penzionku s krásnou zahradou. Termín 15.6.-18.6., na přelomu jara a léta. Před rokem jsme byli s Veselou společností v kempu Česká brána "pod" Českým Švýcarskem (viz. reportáž a moc se nám tam líbilo, řekli jsme si, že "nad" Českým Švýcarskem to bude také príma. A bylo...

V hlubokých lesích Českého lesa 2016

X Na letošní druhé romantické pohyby jedeme na západ, do hlubokých lesů Českého lesa. Krajina se svým rázem velmi podobá Šumavě, tvarem povrchu, hlubokými temnými hvozdy, řídkým osídlením jako důsledek vysídlení německého obyvatelstva. To zní velmi dobře. Navíc pěkný penzionek Obora na kraji stejnojmené vesnice se zdá být dokonalý pro daný účel. Termín v polovině srpna slibuje stálejší počasí letošního deštivého a celkem chladného léta.

Moravský Kras 2016

X Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, Jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a Jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií. K narozeninám jsem dostal čtyřdenní pobyt v městečku Sloup v historickém hotelu Broušek. V Moravském krasu jsem nikdy nebyl - tak hurá, kola na auto a jedem...

Šumava 2015

X Letošní (už) třetí romantické pohyby budou na Šumavě. V malinké vesničce Zátoň v kopci nad Lenorou je penzion Pod pralesem a zde bude na šest dní a pět nocí náš přechodný domov. Jak to tak vypadá, letos projedeme troje hory - Orlické, Jizerské a teď Šumavu. Nakoukli jsme i do Krkonoš - výlet do Pasek nad Jizerou. Protože jsme letos nestihli moře, podíváme se alespoň po horách, kde je také moc krásně. V Zátoni nastupujeme v neděli 13. září a protože v sobotu se pořádá "Rodinná sešlost" v penzionu Dočkalův mlýn na Vysočině, všechno jsme pěkně spojili a užili si rojeníčka na druhou.

Krušné hory 2015

X Krušné hory, dříve též Rudohoří (německy Erzgebirge, ve středověku Fergunna či Mirihwidu), jsou geomorfologický celek a pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Podle pověstí střeží Krušné hory bájný duch Rudovřes. Tolik Wikipedie. V mé hlavě Krušné hory zamrzly ve špinavý průmyslový sever. Pak jsem viděl pár novodobých fotografií. Přečetl si několik cestopisných reportáží. Ledy v hlavě tály až roztály a nakonec jsem mé drahé manželce daroval další "romantické pohyby" právě v Krušných horách. Přesně v Háji pod Klínovcem od 16. do 19. července v horském hotýlku Arnika. Uvidíme, jedeme do Háje.

Poprvé v roce 2015

X Tak jsme letos poprvé vyrazili na kolistický výlet. 8. březen se nám zdál dřívější termín než loni a při výjezdu jsme si říkali, že jsme lepší. No jo, ldyž jsme dorazili, napadlo mne zkontrolovat, jak to loni bylo a zjistil jsem, že jsme vyjeli pouze o den později...

Fotky

 • U Psohlavců v Kdyni 2012

  foto2842

 • Odpolední hudební matineé

  foto1923

 • U Psohlavců v Kdyni 2012

  foto2863

 • Šumava 2015

  Na koza...

 • Voda a kola na Sázavě 2006

  Zhudebněný manuál nafukovacího raftu

 • Vezza d'Oglio aneb lýžníci v roce 2015

  Krámek s čímsi - zaujal mne

 • Vinobraní v Němčičkách 2016

  ...potkáváme vinný kombajn...

 • Z Brtníků do Šluknova, Rumburka, rozhlednu Dýmník a zpět

  Pohled na Staré Křečany

 • Tajuplná Marilleva 2008

  foto1738

 • Z Malešova přes Starý Kolín k Labi a přes Rohozec a Kutnou Horu zpět

  Pohled od sv. Barbory na Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

 • Ze Spořilova do Počernic a přes Klánovický les a Královice zpět

  Cesta podél dálnice D1 u Šeberova

 • Na kole v Holanech 2011

  ...se gestikulovalo...

 • Z Rokytna do Sněžné, Krátké, Kadova a přes Medlov zpět

  U rybníku Medlov

 • Cheb, kola a padesát v roce 2014

  ...skoro...

 • Orlické hory křížem krážem 2015

  Nějaká vážná debata...

 • Blanský les na kole 2014

  foto3887

 • Lágr v Borové u Poličky 2013

  Peloton někde na trase v hospodě, zatímco Zuzanka trpí u zubaře a já s ní

 • Z Pastuchovic na Tis u Blatna a přes Hlubokou zpět

  Rybníček kam ústí Balkovský potok

 • Z Rohatce do Bílých Karpat a zpět

  Požární zbrojnice v Rohatci

 • U Psohlavců v Kdyni 2012

  foto2882

 • Na kole kolem Kanady, release 2

  No přece za všechno...!

 • Lágr v Borové u Poličky 2013

  ...někteří místo rozjímání a chlastání piva rejdili po zámku a fotili...

 • Orlické hory křížem krážem 2015

  Zlověstné mraky nad kempem

 • Voda 2007 - příprava

  foto985

 • Šluknovsko 2017

  Širé lány a louky

 • Velikonoce 2019 v Máchově kraji

  foto10579

 • Ze Stanu do Libice nad Doubravou přes Ranské polesí a zpět

  Kostel sv. Mikuláše v Krucemburku

 • Na kole kolem Kanady, release 3

  Zima jako v pr...

 • Kola, Karolina, Dolina a všechno dohromady - L.P. 2017

  Dostihl nás deštíček

 • Malešov 2019

  ...húúúúú....!

 • Superdevoluy 2004, Francie

  foto216

 • Ralsko Carrramba! 2021

  U Průrvy Ploučnice

 • Z Velkého Dřevíče kolem Adršpašsko-Teplických skal
  Zámek Adršpach" data-tooltip-content="#tooltip_content9761" style="cursor: pointer;" onload='resizeImg(this, 1001, 670);'>

  Zámek Adršpach

 • Indy (Ichi) Jarbo

  foto8023

 • Ze Spořilova do Prokopského údolí, Řeporijí, Jinočan a zpět

  Černý lom v Dalejském údolí na cyklo A12

 • Ski Tour - Vrátna 2005, Slovensko

  Z průběhu hry o poklad čarodějky Galadriel

 • Blanský les na kole 2014

  Na Vysoké Bětě

 • Bublava 2020

  Stoupání podél Stříbrného potoku

foto2842
š×v (original): 796 × 533
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 08.07.2012 11:30:47
 
foto1923
š×v (original): 360×480
velikost: 96 kB
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/125
Clona: f/4.5
ISO: 50
Datum pořízení: 17.05.2008 18:33:36
 
foto2863
š×v (original): 356 × 533
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/800
Clona: f/14.0
ISO: 1600
Datum pořízení: 09.07.2012 12:00:47
 
Na koza...
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/5.6
ISO: 640
Datum pořízení: 12.09.2015 17:43:04
 
Zhudebněný manuál nafukovacího raftu
š×v (original): 640×480
velikost: 78 kB
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/125
Clona: f/2.8
ISO: 200
Datum pořízení: 09.06.2006 23:04:50
 
Krámek s čímsi - zaujal mne
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/80
Clona: f/4.5
ISO: 200
Datum pořízení: 30.01.2015 16:52:42
 
...potkáváme vinný kombajn...
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 26.09.2016 11:22:22
 
Pohled na Staré Křečany
š×v (original): 2906 × 670
Datum pořízení: 18.06.2017 14:11:17
 
foto1738
š×v (original): 360×480
velikost: 80 kB
Fotoaparát: Sony Ericsson - K800i
Expozice: 0/500
Clona: f/2.8
ISO: 80
Datum pořízení: 24.02.2008 10:23:00
 
Pohled od sv. Barbory na Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/320
Clona: f/9.0
ISO: 100
Datum pořízení: 01.07.2019 11:04:41
 
Cesta podél dálnice D1 u Šeberova
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 30.07.2016 16:37:20
 
...se gestikulovalo...
š×v (original): 355 × 533
Fotoaparát: SONY - DSC-HX100V
Expozice: 0/3
Clona: f/2.8
ISO: 800
Datum pořízení: 15.07.2011 12:27:17
 
U rybníku Medlov
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/160
Clona: f/6.3
ISO: 100
Datum pořízení: 17.08.2017 17:51:04
 
...skoro...
š×v (original): 449 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/4.2
ISO: 200
Datum pořízení: 04.07.2014 00:41:10
 
Nějaká vážná debata...
š×v (original): 796 × 533
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/3.5
ISO: 200
Datum pořízení: 03.07.2015 20:18:40
 
foto3887
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/160
Clona: f/5.3
ISO: 200
Datum pořízení: 15.07.2014 21:48:08
 
Peloton někde na trase v hospodě, zatímco Zuzanka trpí u zubaře a já s ní
š×v (original): 715 × 536
Fotoaparát: NIKON - COOLPIX P7000
Expozice: 1/952
Clona: f/3.2
ISO: 100
Datum pořízení: 02.07.2013 11:36:45
 
Rybníček kam ústí Balkovský potok
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 100
Datum pořízení: 27.04.2014 13:58:35
 
Požární zbrojnice v Rohatci
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 29.09.2017 10:57:46
 
foto2882
š×v (original): 796 × 533
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/160
Clona: f/6.3
ISO: 1600
Datum pořízení: 10.07.2012 11:57:03
 
No přece za všechno...!
š×v (original): 800×536
velikost: 160 kB
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/4.0
ISO: 140
Datum pořízení: 04.07.2008 21:12:17
 
...někteří místo rozjímání a chlastání piva rejdili po zámku a fotili...
š×v (original): 800 × 535
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/200
Clona: f/7.1
ISO: 100
Datum pořízení: 03.07.2013 12:44:45
 
Zlověstné mraky nad kempem
š×v (original): 2035 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/4.0
ISO: 100
Datum pořízení: 27.06.2015 16:10:15
 
foto985
Širé lány a louky
š×v (original): 996 × 667
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/250
Clona: f/8.0
ISO: 100
Datum pořízení: 15.06.2017 15:16:47
 
foto10579
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 160
Datum pořízení: 20.04.2019 11:22:48
 
Kostel sv. Mikuláše v Krucemburku
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/250
Clona: f/8.0
ISO: 100
Datum pořízení: 14.08.2018 11:03:23
 
Zima jako v pr...
š×v (original): 896×600
velikost: 309 kB
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/320
Clona: f/5.6
ISO: 100
Datum pořízení: 10.07.2009 15:25:42
 
Dostihl nás deštíček
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/125
Clona: f/5.6
ISO: 125
Datum pořízení: 11.07.2017 12:12:04
 
...húúúúú....!
š×v (original): 448 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/320
Clona: f/9.0
ISO: 100
Datum pořízení: 04.07.2019 11:53:29
 
foto216
U Průrvy Ploučnice
š×v (original): 378 × 670
Fotoaparát: HUAWEI - BLN-L21
Expozice: 701300/100000000
Clona: f/2.2
ISO: 50
Datum pořízení: 04.07.2021 15:35:37
 
Zámek Adršpach
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/320
Clona: f/9.0
ISO: 100
Datum pořízení: 01.07.2018 13:40:17
 
foto8023
š×v (original): 640 × 479
Fotoaparát: KONICA MINOLTA - DiMAGE X60
Expozice: 1/45
Clona: f/3.3
ISO: 160
Datum pořízení: 13.03.2008 19:52:59
 
Černý lom v Dalejském údolí na cyklo A12
š×v (original): 981 × 670
Datum pořízení: 07.08.2016 12:40:06
 
Z průběhu hry o poklad čarodějky Galadriel
š×v (original): 480×640
velikost: 54 kB
Fotoaparát: Konica Minolta Camera, Inc. - DiMAGE Z2
Expozice: 1/100
Clona: f/3.2
ISO: 200
Datum pořízení: 07.02.2005 21:29:58
 
Na Vysoké Bětě
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/5.6
ISO: 800
Datum pořízení: 15.07.2014 12:26:50
 
Stoupání podél Stříbrného potoku
š×v (original): 1001 × 670
Fotoaparát: NIKON CORPORATION - NIKON D60
Expozice: 1/60
Clona: f/4.2
ISO: 450
Datum pořízení: 17.08.2020 10:48:38